27 lutego 2011

Austriacy Mistrzami!

Złoty medal w dzisiejszym konkursie drużynowym wygrali Austriacy w składzie Gregor Schliuenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler i Thomas Morgenstern, który skoczył na odległość 108 metrów. Drugie miejsce na podium zajęli Norwegowie: Tom Hilde, Andreas Jacobsen, Bjoern Einar Romoeren i Andreas Bordal. Brąz zdobyła kadra niemiecka: Martin Schmitt, Severin Freund, Michael Neumayer i Michael Urmman. Tuż za podium pojawili się Polacy w składzie: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Stefan Hula.

Brąz dla Małysza

Adam Małysz wywalczył sobie trzecie miejsce skacząc na odległość 97,5 metra i 102 metrów, otrzymując łączną notę 252,2 punktów. Najwyższy stopień podium zdobył Thomas Morgenstern, osiągając odległości 101,5 metra i 107 metrów, i łączną notę 269,2 punkty. Srebro zdobył Andreas Kofler, skacząc aż 99,5 metra i 105 metrów, i otrzymując notę 260,1 punkta.
Z 10 miejsca w pierwszej serii na 6 awansował Kamil Stoch, który skakał 94 metrów i 101 metrów. A Piotr Żyła osiągając 93,5 metra i 96 metrów zdobył 18 miejsce.

Biegi narciarskie

Dzisiaj w biegu łączonym Justyna Kowalczyk zdobyła srebrny medal. Dla nie wtajemniczonych przez pierwsze 7,5 kilometra zawodniczy biegną techniką klasyczną, a przez następne 7,5 km techniką łyżwową.

18 lutego 2011

Polska kadra w Oslo

Na mistrzostwach w Oslo o medale będzie walczyło pięciu lub sześciu polskich skoczków. Na pewno wystąpią Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula, Piotr Żyła i Tomasz Byrt. Aczkolwiek Łukasz Kruczek chciałby, aby ich było sześciu. Gdyby wkrótce po Mistrzostwach Polski jednak trener zmienił zdanie lub organizatorzy mistrzostw nie zgodzili się przyjęcia kolejnego zawodnika, którego nazwisko nie zostało wstępnie zgłoszone wystąpi tylko pięciu naszych skoczków.
Wiemy, że nasi skoczkowie będą skakali na skoczni normalnej indywidualnie 26 lutego, a dzień później na tej samej już drużynowo. Na dużej natomiast odbędzie się konkurs indywidualny 3 marca, a drużynowy 5 marca. Co ciekawe 26 lutego odbędą skoki narciarskie kobiet na skoczni normalnej, ale tylko indywidualne. Zastanawiam się czy będą transmitowane w telewizji, a co ważniejsze czy Polska wystawiła jakąś panię w tym konkursie. Chociaż najprawdopodobniej odpowiedź na to drugie pytanie brzmi NIE.

Kadra Polski

I jak obiecałam teraz coś o polskiej kadrze.
Nasza kadra dzieli się na kadrę seniorką i juniorską, którzy są objęci szczególnie szkoleniem. I tak w skład kadry A wchodzą najlepsi polscy skoczkowie, którzy się skupiają się głównie na treningach, ćwiczeniach do skoków w najważniejszych zawodach: Pucharze Świata, Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata. Szkoleniem kadry obecnie zajmuje się trener Łukasz Kruczek, asystenci: Zbigniew Klimowski, Piotr Fijas i Grzegorz Sobczyk (także serwismen), fizjoterapeuta: Łukasz Gębala, fizjolog: Jerzy Żołądź, biomechanik: Piotr Krężałe, psycholog: Kamil Wódka i lekarz: Aleksander Winiarski. W przypadku Adama Małysza ma się to trochę inaczej, bo jego trenerem jest Hannu Lepistoe z asystentami Robertem Mateją i Maciejem Maciusiakiem. W skład naszej kadry A wchodzą: Adam Małysz, Kamil Stoch, Łukasz Rutkowski, Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Krzysztof Miętus, Rafał Śliż i Marcin Bachleda.
Natomiast kadra juniorska zwana też młodzieżową skupiona jest głownie na startach w Pucharze Kontynentalnym i Mistrzostwach Świata Juniorów. Należą do niej skoczkowie: Jakub Kot, Grzegorz Miętus, Klemens Murańka, Andrzej Zapotoczny, Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł, Bartłomiej Kłusek i Tomasz Byrt. A trenerem ich jest Adam Celej, z asystentami: Wojciechem Toporem i Maciejem Mroczkowskim (także serwismen). Kadra juniorska współpracuje także z trenerem Krzysztofem Sobańskim i fizjoterapeutą Michałem Obtułowiczem.
Co prawda skoczkowie nie mają znowu aż takich ograniczeń odnośnie skoków w konkretnych zawodach. I tak skoczkowie z kadry A mogą skakać w Pucharze Kontynentalnym, a skoczkowie z kadry młodzieżowej w Pucharze Świata. Z tym tylko, że to zależy od trenerów i od tego czy zawodnik posiada punkty PK zdobyte w ostatnim sezonie czy punkty w PŚ. I tak w tym sezonie widzieliśmy Tomasza Byrta skaczącego w Pucharze Świata.

13 lutego 2011

Vikersund - konkurs indywidualny

Dzisiaj był rozgrywany konkurs na skoczni mamuciej. Najlepiej skakał Gregor Schlierenzauer, bo na odległość 227 metrów i 237,5 metrów. Drugie miejsce zajął Johan Remen Evensen lecąc na odległość 230,5 metra i 226 metrów. Na trzecie wskoczył Adam Małysz osiągając odległości 213 metrów i 230,5 metra. Jednak najdłuższy skok w pierwszej serii oddał Jane Happonen lecąc aż na 241 metrów, a w drugiej serii Simmon Ammann na 238,5 metra.
Kamil Stoch w pierwszej serii poleciał na odległość 188 metrów, a w drugiej 198,5 metra i zajął 11 miejsce. Trzeci z polaków Piotr Żyła miał 201,5 metra i 181,5 metra, dzięki czemu osiągnął 21 miejsce.
Jednak w pierwszej serii powstało małe zamieszanie, bo został obniżony rozbieg przed skokiem Japończyka Noriaki Kasai. Niestety w tym momencie konkurs został wypaczony,kilku skoczków, którzy mogli dalej skoczyć straciło na tym.

6 lutego 2011

Oberstdorf - konkurs drużynowy

Polacy w dzisiejszym konkursie zajęli dopiero 6 miejsce. Adam Małysz skakał na odległość 207 i 210,5 metrów, Kamil Stoch 196,5 i 185,5 metra, Piotr Żyła 166,5 i 182 metry. Prócz nich skakał też Stefan Hula. Podium w dzisiejszych zawodach drużynowych zajęli Austriacy w składzie Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern i Martin Koch. Najlepiej z ekipy austriackiej skakał Thomas Morgenstern, bo na odległość 205 i 209,5 metrów. Następnie bardzo dobrze skakali Norwegowie: Johan Remen Evensen, Andres Jakobsen, Bjørn Einar Romøren i Tom Hilde. Brąz zdobyła czwórka z Niemiec: Michael Neumayer, Richard Freitag, Severin Freund i Michael Urmman. Najdłuższy skok oddał Severin Freund na odłegłość aż 218 metrów.