22 maja 2011

Tutuł

Ostatnio wprawdzie zapomniałam o tym, że czas biegnie niemiłosiernie. Miałam pisać notki mniej więcej co tydzień, a z jednego tygodnia zrobiły się aż trzy. Na swoje wytłumaczenie mam, że kotka okociła mi się i teraz zamiast jednego kota mam ich pięć (kotka plus cztery kocięta). Ale nie o tym miał być ten temat.
To, że nie pisałam nie oznacza wcale, że nic nie myślałam o blogu. Zastanawiałam się nad tytułem bloga, bo Skoki narciarskie wydaje się mało oryginalnym. I tak wymyśliłam ich aż kilka:
  • Skoczkowie narciarscy
  • Pożegnanie Mistrza
  • W hołdzie Małyszowi
  • Małyszomania
  • W świecie Małysza
  • Następcy Małysza
  • Następne pokolenie.
Prosiłabym Was o małą pomoc w wyborze tytułu.

Simmon Amman - nowinki

Jakiś czas temu Simmon Amman przebąkiwał, że być może sezon 2010/11to jego ostatni sezon, ale ostatecznie zdecydował się skakać jeszcze w sezonie 2011/12. Prawdopodobną przyczyną rezygnacji są problemy z kręgosłupem. Swoją drogą muszę przyznać, że faktycznie Ammanowi brakowało w ostatniej zimy tej iskry. W prawdzie zajął drugie miejsce w klasyfikacji, ale nie czuć było rywalizacji o pierwszą lokatę z Thomasem Morgensternem. A ja się tylko cieszę, że zobaczę Szwajcara w przyszłym sezonie, w którym będę go dopingowała. Swoją drogą szkoda, że dwóch najlepszych (moim zdaniem) skoczków odchodzi. A mam na myśli Małysza, którego już nie zobaczymy skaczącego.

Treningi dziewcząt

Miałam dzisiaj odświeżyć nieco temat o składzie polskich skoczków, ale wpadł mi inny temat. Otóż od jesieni najprawdopodobniej zeszłego roku, chociaż to tu nie jest napisane, Wojciech Tajner trenuje osiem dziewcząt. Owszem są jeszcze inne, ale te zaczynają. W wywiadzie poznajemy kilka nazwisk: Kinga Rajda, Wioletta Wątroba, Marcelina Herzyk i Justyna Badura. A ja się zastanawiam czemu tak późno, ale z drugiej strony to dyscyplina wciąż młoda wśród kobiet. Poza tym skakanie najlepiej zaczęć w młodszym wieku, a to tego potrzeba zgody rodziców.

4 maja 2011

Rozmiary skoczni

O rozmiarach skoczni jeszcze nie pisałam. Pojawiały się tematy o budowie skoczni, o skoczniach na świecie. Ograniczę się do tych najczęściej występujących. I tak wyróżniamy skocznie narciarskie:
  • skocznie normalne o rozmiarze (HS) od 85 do 109 m;
  • skocznie duże o rozmiarze powyżej 110 m;
  • skocznie mamucie o rozmiarze powyżej 185 m.
Na skoczniach normalnych i dużych odbywa się większość zawodów. Skoczkowie nie lubią "małych" skoczni, na których skacze się mniej więcej w ten sam punkt, na przykład na około 108 metrów. Ja osobiście też nie lubię takich skoczni, bo brak na nich dreszczyku emocji "kto skoczy dalej". Natomiast na skoczniach mamucich odbywają się loty narciarskie. Ja uwielbiam loty narciarskie, chociaż nie wszyscy zawodnicy zgodziliby się ze mną, ponieważ nie każdy jest dobrym lotnikiem.. I o dziwo bywa tak, że lista najlepszych lotników nie pokrywa się z listą najlepszych skoczków w paru miejscach. Na przykład w ostatnim sezonie wśród najlepszych lotników znaleźli się: Johan Remen Evensen i Robert Kranjec, a już wśród najlepszych skoczków zamiast nich byli: Andreas Kofler i Severin Freund. Skoki jednak promują pewną uniwersalność, systematyczność, równość. Zawodnicy, aby zdobyć Kryształową Kulę muszą się czuć dobrze na każdej skoczni, muszą skakać daleko, oddawać równe skoki i trzymać formę przez cały sezon.

    3 maja 2011

    Najlepsi współcześnie

    Według mnie najłatwiej byłoby skopiować najlepszą dziesiątkę z ostatniego sezonu zimowego i byłoby po kłopocie. Ale niestety życie nie jest tak proste. Raz, że jedni zrezygnowali, a drudzy nie trzymali równej formy przez cały czas. Poza tym nie zapominajmy o kilku poprzednich sezonach. I gdybym to ja układała TOP10 skoczków to wyglądała by tak:
    • Simmon Amman
    • Thomas Morgenstern
    I tutaj zastanawiałam się chwilkę czy nie zamienić jednak panów miejscami, ale ostatecznie porównując ostatnie dwa sezony to jednak Simmon Amman trochę lepiej wypada. Poza tym długo się zastanawiałam, czy szwajcar wystąpi w tej klasyfikacji, ale skoro będzie jeszcze skakał przyszły sezon, to nie należy to historii skoków (przeszłości), ale do teraźniejszości.
    • Gregor Schlierenzauer
    Skąd taki awans? Ostatni sezon miał nie najlepszy. Myślę, że było to jednak spowodowane kontuzją. którą jeszcze leczył. Poza tym drugą połowę sezonu miał nie najgorszą, dobywał podium, a i poprzednie lata zaważyły na mojej opinii.
    • Martin Koch
    • Andreas Kofler
    I tak Martin Koch w ostatnich trzech sezonach zawsze znajdował się w pierwszej dziesiątce (9, 8 i wreszcie 6 miejsce). A Andreas Kofler owszem w sezonie 2008/2009 był na 36 pozycji, ale jaki awans nastąpił w sezonie później. I żeby nie było w ostatnim sezonie utrzymał nadal dobrą czwartą lokatę.
    • Andreas Jacobsen
    • Wolfgang Loitzl
    No, cóż ostatni sezon był jednym z gorszych tego zawodnika, ale poprzednie były bardzo dobre (6, 8, 7). Mam nadzieję, że to chwilowe załamanie formy, i że zaskoczy nas podczas tej zimy. Również Austriak ostatni sezon zaliczył do niezbyt udanych, ale poprzednie przedstawiały się rewelacyjnie (10, 3, 6).
    O ile pierwszą siódemkę wytypowałam w miarę bezproblemowo i mogą odbywać się małe rotację między pierwszą trójką, rotacje między 4 a 5 miejscem, i między 6 a 7; to jednak mam mały problem z wytypowaniem ostatniej trójki. I postanowiłam, że znaleźli by się w niej:
    • Tom Hilde
    • Severin Freund
    • Kamil Stoch
    Cała trójka znalazła się w czołowej dziesiątce pod koniec zimy w 2011 roku. I o ile Tom Hilde miał już jeden udany sezon 2007/2008, to jednak przez dwa lata nie znajdował się w pierwszej dziesiątce. A pozostała dwójka? Nasz Kamil miał bardzo dobry sezon letni, gorszą pierwszą połowę ostatniego sezonu, ale za to lepszą drugą. A Severin Freund wystąpił w dwóch zawodach mniej, a zdobył więcej punktów od naszego zawodnika.
    Na zakończenie oto cała moja 10 najlepszych:
    1. Simmon Amman
    2. Thomas Morgenstern 
    3. Gregor Schlierenzauer
    4. Martin Koch
    5. Andreas Kofler
    6. Andreas Jacobsen
    7. Wolfgang Loitzl
    8. Tom Hilde
    9. Severin Freund
    10. Kamil Stoch